Teledermatoloji Uygulamalarında Sayısal Fotoğraflama

Dijital fotoğraf makineleri yaygınlaştıkça, teledermatoloji ve benzeri modern yöntemlerin uygulanması daha da kolaylaşıyor. Yurt dışında teledermatoloji uygulamaları ile ilgili kılavuz (guideline) yayın sayısı çok olmasına karşın Türkçe yayın bulmak zor. Türk Dermatoloji Dergisi’nde yayımlanan bu derleme, benim bildiğim kadarıyla teledermatolojide sayısal (dijital) fotoğraflama ile ilgili ilk Türkçe derleme. Okuyup da yorum yaparsanız sevinirim. Daha detaylısını hazırlamaya –vakit bulabilirsem– çalışacağım.

Özet

Tele dermatoloji, tıbbi bilgi ve hizmetlerin aktarımında çağdaş iletişim teknolojilerini kullanan dermatolojinin yeni ve gelişen bir uygulamasıdır. Tele dermatoloji, dermatoloji uzmanlarının bulunmadığı bölgelerde dermatolojik bakımın sağlanmasında yararlılığı kanıtlanmış bir teknolojidir. Dermatologların günlük pratikte tele dermatolojinin ana tekniklerini ve sayısal standartlarını bilmeleri gerekmektedir. (Turk J Dermatol 2010; 4: 66-70)

Anahtar kelimeler: Tele dermatoloji, tele tıp, sayısal fotoğraflama

Abstract

Teledermatology is a new and developing application in Dermatology that uses modern communication technologies to transfer medical information and services. Teledermatology is a proven useful technology for providing dermatologic care in places where there is no dermatologist cover. Dermatologists should be aware of the basic techniques and digital standards of teledermatology for daily practice. (Turk J Dermatol 2010; 4: 66-70)

Key words: Teledermatology, telemedicine, digital imaging

Kaynak göstermek için:

Senel E, Baba M. Digital Imaging in Teledermatology Applications – Review. Turk J Dermatol 2010; 4: 66-70


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error

Yazıyı beğendiniz mi? Paylaşın ya da takip edin: