Hasta Memnuniyeti Düzeyleri

hasta-memnuniyetiHasta memnuniyeti araştırması: Bir devlet hastanesinin acil kliniğine başvuran hastaların memnuniyet düzeyleri adlı çalışmamızın Cumhuriyet Tıp Dergisi’nde yayınlandığını Google amcanın akademik uyarısı ile öğrendim. Google amca bizim her türlü bilgimize el koymuş olsa da hayatımızı kolaylaştıracak birçok bedava sanal ürünü de bize sunuyor. Google akademik uyarı sistemi ile yeni bir yayınınız olduğunuzda e-posta yolu ile bilgilendiriliyorsunuz.  Yayının tam metnine isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

 

Topal FE, Şenel E, Topal F, Mansuroğlu C. A patients' satisfaction study: Satisfaction levels of the patients admitted to emergency clinic of a state hospital. Cumhuriyet Med J 2013; 35: 199-205

 

Özet
Amaç. Hastanelerin acil servisleri hastaların kabul edilmesi zorunlu olduğu, kesintisiz hizmet sunmak üzere ayrılmış servislerdir. Bu tanımlayıcı ve ileriye dönük anket çalışmasının amacı bir devlet hastanesi acil polikliniğine Ocak 2011-Aralık 2011 aylarında başvuran hastaların memnuniyet düzeylerini değerlendirmektir. Yöntem. On altı yaşından büyük, onay formu imzalamış 440 hasta çalışmaya alındı. Hastalara anket formunda 1 tanesi açık 31 tanesi kapalı uçlu toplam 32 soru soruldu. Çalışmaya başlamadan önce çalışmaya katılacak olan paramediklere çalışma hakkında eğitim verildi. Bulgular. Anket sonuçlarına göre acil servisimizin fiziki koşullarından hastaların yaklaşık %95’i ve genel olarak hastanemiz acilinden hastalarımızın yaklaşık %97’si memnundu. Sonuç. Hasta memnuniyeti anketleri, sağlık hizmetlerinin planlaması, sunumu ve iyileştirilmesinde yön gösterici bir rol üstlenmektedir. Daha kaliteli hizmet verilmesi için bu anketlerin periyodik olarak uygulanması yararlı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error

Yazıyı beğendiniz mi? Paylaşın ya da takip edin: