Mailden tanı koyup, tedavi etmek

Her ne kadar dermatolojinin teledermatoloji adında uzaktan tanı koymayı kolaylaştırıcı bazı yöntemleri olsa da bu yöntemler mecburi durumlarda uygulanır. Örneğin ilk uzaktan tanı koyma deneyimleri NASA tarafından uzaydaki astronotların tıbbi sorunlarına deva olmak için ya da kırsal kesimde uzman doktora ulaşmakta zorluk çeken halk için Amerika Birleşik Devletleri’nde uygulanmış. İsveç, 1998’de denizde, İngiltere de aynı yıl Bosna’daki askerleri için uzaktan tanı ve tedavi uygulamasına başvurmuş.

Bu konuda daha geniş bilgi için bu bağlantıdaki dergideki yazımı okuyabilirsiniz (Sayfa 167’de).

Sonuç itibariyle, bütün bu uzaktan tanı koyup da tedavi etme hadiseleri, bir mecburiyetin mahsulü. Yani uzman doktorun hastayı yüz yüze göremediği hallerde ya da bir aciliyet söz konusu olduğunda vuku bulmuş hadiseler.

Neden mi bunu anlatıyorum; şunun için: Son zamanlarda sıkça, e-posta yoluyla benden hastalıklarına tanı koyup tedavi etmemi ve hatta hastalık hakkında bilgi vermemi isteyen arkadaşlar var. Arkadaşlar, biliyorum vakit önemli belki de sorununuzun acil olduğunu da hissediyorsunuz ama biz doktor milleti de hastalarımızı görmeden tanı koyamayız. Tedaviyi ise hastaya tanı koymadan zinhar veremeyiz. Her ne kadar bazı aklıevveller öyle olduğunu iddia etse de, doktorlarda hastaları görmeden hastalıklarını teşhis edip tedavi verecek doğa üstü yetenekler bulunmamaktadır.

Bana akademik konular, yardımlaşmalar, paylaşımlarla ilgili e-posta yollayabilirsiniz. Edebiyat, tarih, müzik, popüler kültür vs. hakkında söyleyebilecek kelamımız olur. Hastamsanız, bana hasta olarak gelmişseniz iyi izah edemediğim hususlarda da danışabilirsiniz ama sizi hiç görmemişsem rahatsızlığınıza tanı koyup da tedavi için ilaç isimleri yazmamı istemeyin lütfen. Bu tür e-postalara yanıt vermeyince de gücenip sitem dolu mailler yollamayın.

One thought on “Mailden tanı koyup, tedavi etmek”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error

Yazıyı beğendiniz mi? Paylaşın ya da takip edin: