Teledermatoskopi ve Melanositik Olmayan Deri Tümörleri

E-postalarınızı okuyorum ve siteyi güncellemem gerektiğini biliyorum. Stabil kalan her şeyin müzmin bekardan beter olduğunun ve değişmeyen tek şeyin değişim olduğunun tabi ki farkındayım. Bu nedenle her ne kadar bu siteye giren kişilerin %99.9’unu ilgilendirmeyecek olsa da yepyeni bir yayın ile karşınızdayım. İlgilendirmeyecek diyorum çünkü bu siteden bana dönüşlerin hemen tamamı “ayağım kaşınıyor.” ya da “bu hapı alınca böyle oluyor.” şeklinde. Arkadaşlar, sevgili okuyucular; burası “derde derman köşesi” değil. Eğer herhangi bir tıbbi sorununuz var ise doktora gidin. Mailden tanı koymak için bir müneccim yanında ihtisas görmek gerekmekte.

 

wake-up

 

Konumuza dönersek,  Journal of Telemedicine and Telecare dergisinde çok güzel ve taptaze bir çalışmamız yayınlandı.

 

Referans: 

Senel E, Baba M, Durdu M. The contribution of teledermatoscopy to thediagnosis and management of non-melanocytic skin tumours. J Telemed Telecare 2013; 19: 60-63.

 

 

 Abstract
 We examined the contribution of dermatoscopy to the reliability of the diagnosis and management of non-melanocytic skin tumours using store-and-forward teledermatology. A total of 150 patients with non-melanocytic skin tumours were enrolled into the study. The reliability of the diagnoses and management plans was measured by comparing teledermatology with face-to-face examination; the effect of adding dermatoscopy images was also analysed. The accuracy of the diagnoses was measured by comparing teledermatology with histology; the effect of adding dermatoscopy images was also analysed. Diagnostic reliability (kappa) for teledermatology without dermatoscopy was 0.75 and 0.77 for two different dermatologists, A and B. The reliability increased significantly when dermatoscopy was added, to 0.86 and 0.88 respectively (P < 0.05). The reliability of management plans without dermatoscopy was 0.67 and 0.70, but it did not increase significantly when dermatoscopy was added. The accuracy of the diagnoses was significantly increased by the addition of dermatoscopic images, from 85% to 94% for dermatologist A and from 88% to 95% for dermatologist B. Teledermatology is a reliable technique for the diagnosis and management of non-melanocytic skin tumours and the addition of dermatoscopic images increases the reliability and the accuracy of teledermatology.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error

Yazıyı beğendiniz mi? Paylaşın ya da takip edin: