N-Acetylcysteine Treatment in Pseudoporphyria Associated with Chronic Renal Failure

Psödoporfiri (psödoporfiriya) hastalığında n-asetil sistein tedavisi
Türkiye Klinikleri Tıp Bilimleri Dergisi’nde yayınlanan bu makaleyi nasıl olduysa siteye eklememişim. Aylar sonra fark edip tam metin ekliyorum. Çok da iç açıcı olmayan görüntüsü ile bu hastalık ve N-asetilsistein tedavisi ile ilgili bu yazının özeti:

Psödoporfiri, klinik ve histopatolojik olarak porfiriya kutanea tardaya benzeyen, ancak porfirin metabolizmasının normal olduğu, nadir görülen, edinsel, büllöz bir deri hastalığıdır. Kronik böbrek yetmezliği, aşırı güneş maruziyeti ve çeşitli ilaçlarla ilişkilendirilmektedir. Psödoporfirinin spesifik bir tedavisi olmamakla birlikte, güneşten korunma ve sorumlu ilacın kesilmesi kısmi yarar sağlayabilmektedir. Literatürde, yakın zamanda beş olguda oral N-asetilsistein’in etkili bir tedavi seçeneği olabileceği bildirilmiştir. Burada kronik böbrek yetmezliği zemininde gelişen üç psödoporfiri olgusunda oral N-asetilsistein tedavi deneyimimizi sunmaktayız.

Yazının tam metnini okumak isteyen her zamanki gibi buradan buyursun:

Ada S, Şenel E. Pseudoporphyria Associated with Chronic Renal Failure: The Outcome from Oral N-Acetylcysteine Treatment in Three Cases. Turkiye Klinikleri J Med Sci 2012;32(4):1122-6.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error

Yazıyı beğendiniz mi? Paylaşın ya da takip edin: